شکلات شونیز فندقی عامل کاهش قد در کودکان در حال رشد شناخته شد

شکلات شونیز فندقی تلخ سرشار از مواد معدنی مانند آهن، منیزیم و روی است. کاکائو موجود در شکلات تلخ همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونوئیدها است که ممکن است فواید متعددی برای سلامتی داشته باشد.

شکلات از کاکائو به دست می آید که گیاهی با سطوح بالایی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. شکلات شیری تجاری حاوی کره کاکائو، شکر، شیر و مقادیر کمی کاکائو است.

در مقابل شکلات تلخ نسبت به شکلات شیری دارای مقادیر بسیار بیشتری کاکائو و قند کمتری است.

در این مقاله به بررسی برخی از فواید بالقوه شکلات تلخ برای سلامتی می پردازیم. ما همچنین اطلاعات تغذیه‌ای خطرات و ملاحظات و میزان مصرف را پوشش می‌دهیم.

شکلات تلخ حاوی چندین ترکیب است که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند مانند فلاوانول ها و پلی فنول ها. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی کرده و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کنند.

استرس اکسیداتیو به آسیبی اشاره دارد که مقادیر بیش از حد رادیکال های آزاد می تواند به سلول ها و بافت های بدن وارد کند.

استرس اکسیداتیو به روند طبیعی پیری کمک می کند. با گذشت زمان، اثرات استرس اکسیداتیو همچنین ممکن است در ایجاد انواع بیماری‌ها نقش داشته باشد مانند:

بیماری قلبی
دیابت
بیماری پارکینسون
بیماری آلزایمر
سرطان
بیماری چشم

شکلات

خوردن منظم شکلات تلخ ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی در فرد کمک کند. برخی از ترکیبات موجود در شکلات تلخ، به‌ویژه فلاوانول‌ها، بر دو عامل خطر اصلی بیماری قلبی تأثیر می‌گذارند: فشار خون بالا و کلسترول بالا.

ما فواید بالقوه شکلات تلخ برای این دو عامل خطر و سایر عوامل را در زیر مورد بحث قرار می دهیم:

فلاوانول های موجود در شکلات تلخ تولید اکسید نیتریک را در بدن تحریک می کنند. اکسید نیتریک باعث گشاد شدن یا گشاد شدن عروق خونی می شود که جریان خون را بهبود می بخشد و فشار خون را کاهش می دهد.

یک مطالعه در سال 2015، اثرات مصرف شکلات را در 60 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا بررسی کرد. محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که به مدت 8 هفته روزانه 25 گرم شکلات تلخ می‌خوردند نسبت به افرادی که به همان میزان شکلات سفید مصرف می‌کردند، فشار خون پایین‌تری داشتند.

یافته‌های یک منبع معتبر در سال 2017 نشان داد که اثرات مفید شکلات تلخ بر فشار خون ممکن است در افراد مسن‌تر و افرادی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند، در مقایسه با افراد جوان‌تر و سالم‌تر قابل توجه‌تر باشد.